Antre Tasarımıyla En Sıcak "Hoş Geldin"

Gerek verdiği enerjiyle gerekse tasarımıyla evin genel atmosferiyle ilgili ilk izlenimin kazanıldığı antreler tasarımı en zor alanlardan biridir. Antre tasarımı yaparken misafirlerinize nasıl bir alanda hoş geldin demek istediğinizi düşünebilirsiniz.

Antreler genelde evin en karanlık alanıdır. Eğer genellemeye uyan bir antreniz varsa aydınlatma için gerekli önlemlerin alınmış olması gerekir. Seçtiğiniz konsepte göre, şık görünümlü çoklu avizeler, lambaderler ya da ayarlanabilir spot ışıklar tercihler arasında yer alabilir. Aynı zamanda birden fazla aydınlatma ürünü de kullanabilirsiniz.


Aydınlatma dışında , eğer daha dar bir antreye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız

açık renklerin hakim olduğu antreler, antrenin ferah görünmesini sağlayacaktır. Eğer hem alan olarak geniş hem de evin genel konseptiyle koyu tonların daha uygun olacağını düşünüyorsanız koyu tonlarla eklemeler yapabilir ya da desenli elemanlara da yer verebilirsiniz.

Ayna kullanımı antrelerin olmazsa olmazıdır. Alanı geniş gösterme ipucunun yanında, giriş alanında kullanacağınız farklı ayna modelleriyle tarzını net olarak gösterebilirsiniz. Aynı zamanda fonksiyonel olarak da yeni yorumlar katabilirsiniz.


Evin her alanında olduğu gibi, depolama alanı antreler için oldukça kullanışlıdır. Ayakkabılar, montlar, anahtarlar derken giriş alanında yapacağımız birçok aktivite için ihtiyaç haline geliyor. Yine antrenin boyutu oldukça önemli bir detay. Geniş bir giriş alanına sahipseniz dolap sistemleri, nişler, gizli depolama alanları gibi birçok alternatifi kullanabilirsiniz. Daha da dar ve küçük antreler için askılıklar ve daha küçük çekmeceler kullanılabilir.


Antre duvar tasarımlarında daha cesur davranabilirsiniz. Çıtalama işlemleri, duvar kağıtları ya da farklı duvar boyama teknikleriyle daha canlı ya da zengin görünümlü ortamlar yaratabilirsiniz.

Antrenizin zemin tasarımlarına gelindiğinde ise trafiği yoğun bir alan olması sebebiyle kolay temizlenebilir olması sizin için bir öneri olabilir. Fayans ya da mermer gibi materyallerin tercih edilmesi sizin için çok daha kullanışlı bir tercih olacaktır.


Gelelim iç mekan tasarımlarının en zevkli kısmına; aksesuarlar. Antre tasarımında kullanacağınız dresuarınız ve ayna modeliniz dışında farklı aksesuarlar kullanarak daha sıcak atmosfer oluşturabilirsiniz. Bitki kullanımları, minderler, farklı askı alanları ya da çerçeveler kullanarak kişileştirilmiş alanlar yaratabilirsiniz Yine antrenin boyutlarına göre berjer, ayak ucu pufları ya da bench gibi oturma alanları oluşturabilirsiniz.Tüm bunlara dikkat edildiğinde misafirlerinize sıcak bir hoş geldin demek için antreniz hazır duruma gelecektir. Şimdi sırada hangi konu olsun istersiniz? Yorumlarınızı ve beğenilerinizi bekliyoruz:)