Çalışma Odası Tasarlama Rehberi

Günümüz şartları ve çağın gerekleri göz önüne alındığında, evden çalışma fikri oldukça ilerledi. Gerek internet üzerinden yapılan işler gerekse freelance çalışma olanakları insanları bu fikre gittikçe daha da alıştırdı. Bu durumla birlikte insanlar kendilerine evde konsantre olabilecekleri çalışma alanları oluşturmaya başladı. Peki, gerekli verimi alabilmek için, nelere dikkat edilmeli?

 

Mekan Seçimi


Çalışma alanını oluşturmaya başlamadan önce, odanızın ya da köşeninizin hangisi olacağına karar vermeniz gerekir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken iki tane faktör sıralanabilir. Bunlardan birincisi trafiğin az olduğu alanları tercih etmektir. İnsanların sürekli olarak bir araya geldiği, sosyalleşme ortamlarından daha uzak konumlandırmak, çalışma eylemini bölmenize engel olup, konsantreyi dağıtacak durumlardan da sizi korur. Bir diğer önemli faktör ise yeterince doğal ışık alan bir alan seçilmesidir. Doğal ışık, çalışmalarınızın daha verimli geçmesini ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. 

Çalışma Masası ve Diğer Eşyaların Konumu


konumuyla doğal ışık kullanımın imkan sağlar.

Çalışma alanınıza karar verdikten sonra, masanızın ışığı kesmeyecek şekilde konumlandırılması gerekir. Aynı zamanda doğal ışığı da doğru açılarla alarak, sizi gün içinde çalışma fikrine ısındıracaktır. Bu durumda pencere önüne konumlandırılması en doğru karar olabilir. Mola verdiğiniz zamanlarda dışarıya bakarak kahvenizi yudumlamak da size ayrı bir keyif verecektir. Pencere önünün müsait olmadığı ya da farklı konumlandırma yapılması istendiğinde ise, pencereye takın en uygun alan seçilebilir.


Aynı zamanda eşyaların seçimini yaparken, ergonomik olarak uyumlu olması size verimli bir çalışma ortamı sunacaktır. Masa ve sandalyenin boyutunun ayarlanabilmesi, sandalyenin tekerlekli bir şekilde kolayca hareket ettirebilmesi ve oturumunun vücut hatlarınıza göre, doğru şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir. 

Düzen-Depolama


Eşyaların konumundan bahsetmişken, depolama alanlarının da çalışma odası tasarımlarında önemi yadsınamaz. Depolama alanlarının, çalışma şeklinize göre konumlandırılması, çalışırken rahat hareket etmenize olanak sağlar. Bu da konforlu bir çalışma ortamı oluşturur. Alanların kalabalık görünümünden rahatsız oluyorsanız, çalışma alanınızın arka tarafıda ya da gizli raf sistemleriyle tasarlayabilirsiniz. Eğer her şey gözümün önünde olsun diyorsanız, dolaplı ve raflı sistemler tam size göre!


Notumuz var! IKEA gibi markaların size sunduğu farklı raf sistemlerinden faydalanarak, görünüm açısından farklı ve işlevsel depolama alanları oluşturabilirsiniz.


 

Aydınlatma


Gün ışığının öneminin çok büyük olduğundan bahsetmiştik. Peki aydınlatma seçimi nasıl olmalı? Çalışma odası tasarımında aydınlatma seçerken, aydınlatma türünün masanıza göre konumuna dikkat edilmelidir. Işığın çok yoğun ya da çok az olması çalışmalarınızda göz yorgunluğuna sebep olabilmektedir. Bu yüzden sizi rahatsız edecek derece çok gelmesinden ya da az gelmesinden kaçınılmalıdır.


Ortam aydınlatması için seçtiğiniz yapay ışık kaynağı dışında, masa lambaları, çalışma odalarının aydınlatması için fonksiyonel aydınlatma türlerinden biridir. İstediğiniz yön ve ışık değeriyle size göre en doğru ışığı bulabilir ve bu şekilde daha verimli çalışma alanı elde edebilirsiniz. Eğer odanız güneş ışığını az alıyorsa masa lambasına ek olarak farklı aydınlatma tarzları da kullanmanız gerekebilir.


aydınlatma sisteminin daha detaylı çalışma alanları için kullanım şeklidir. Yukarıdan gelen yapay ışıkla desteklenen masa lambası, çalışma alanına zenginlik katmıştır.

Ayrıca, LED ile yapılan aydınlatma sistemleri, çalışma alanları için oldukça ideal olup, raf sistemleri gibi alanlara gizlenerek görüntü açısından temiz bir algı yaratmaktadır.


 

Renk


Her tasarımın en önemli unsurlarından renk, çalışma odası tasarımlarında da çalışmanızı etkileyecek derecede öneme sahiptir. Çalışma odası tasarımlarında en çok dikkat edilen, dikkati dağıtmayacak renk seçimleridir. Siyah-kahverengi kombinasyonları ve nötr tonların birleşimiyle, konsantrasyonu yapılan işlere odaklama hedeflenmektedir. Bu yüzden duvar renklerinin nötr tonlarda olması ve gözü yormayacak renkler seçilmesi sizin için oldukça önemlidir. Canlılık katmak isterseniz, sevdiğiniz aksesuarlarla

renklendirebilirsiniz.